Kuidas väikestele lugeda – näpunäiteid ja võtteid

Kuidas tutvustada lapsele lugemist, mis tüüpi raamatud on kõige sobivamad ning millised on kõige lihtsamad ja tõhusamad võtted, et äratada nende vastu huvi? Siit leiate vastuseid neile küsimustele ja kasulikke näpunäiteid:

© Arhiiv

Lugemine on lapse arengu oluline osa. See ergutab meelt ja loovust, aga ka võimet abstraktselt mõelda ja tajuda. Millal on aga õige aeg lapsele lugemist tutvustada? Lapse kuulamisvõime turgutamiseks on hea temaga rääkima hakata juba enne tema sündi. Eriti oluline on vaikne ja rahulik hääl nii lugemisel kui ka rääkimisel.

Õige lähenemine

Kuni 6 kuu vanuseks saamiseni ei suuda beebi raamatute vajadusest aru saada, sest tal pole veel vajalikke oskusi välja kujunenud.

Kui ta hakkab istuma ja suudab oma pea liigutusi koordineerida, tähendab see, et aeg on raamatuid tutvustada.

See muidugi ei tähenda, et ta saaks lugu jälgida, vaid pigem seda saab suhelda raamatu kui objektiga. Selles etapis oluline on lasta tal raamatuga teha, mida ta tahab, tunda seda omana – katsuda, proovida, vaadata, purustada, visata. Varajane tutvumine raamatutega viitab sellele, et laps harjub aja jooksul nende kohaloluga ja need muutuvad tema olemasolu muutumatuks osaks, kartmata neid.

VAATA VEEL:

Muinasjututeraapia – kuidas muinasjutud võivad ravida >>>

Raamatu omadused

Väikelastele tuleb anda vihikud valmistatud vastupidavamatest ja mittetoksilistest materjalidest, kuna nagu juba mainitud, võivad esimesed kokkupuuted nendega olla “äärmuslikumad”. Samuti olge ettevaatlik vihiku mõõtmed tuleks kohandada lapse kätega.

Lapse tähelepanu köitmiseks tuleks talle anda raamat, millel on äratuntavad ja värvilised pildid ning tekst, mis ei sisalda rohkem kui üks-kaks sõna leheküljel.

Kuuekuune beebi tunneb ära inimeste näod, mistõttu on soovitav see talle kinkida vihik, milles seal on fotod inimestestmitte jooniseid. Seda seetõttu, et illustratsioonid viitavad sümboolse ja abstraktse mõtlemise võime olemasolule, mis on selle vanuse jaoks ebatüüpiline.

Mida jälgida, kui laps kasvab

Kui lugemisega tutvumise esimene – kombatav etapp on möödas, peame liikuma järgmise juurde, kus laps hakkab teksti osi seostama reaalsete objektidega. See saavutatakse nn dialoogiline lugemine, mida saab harjutada, kui laps on 9–12 kuune. Seda tüüpi lugemisel satub vanem lugemise ajal ühel hetkel sõna, näiteks pall. Siis saab ta peatuda, näidata näpuga pildile ja öelda valjusti “see on pall”. Laps omakorda näitab talle märgina, et on ta ära tundnud. Siinkohal võib lisada: “Ja kus on sinu pall?”, millega vanem saab lapses vallandada assotsiatsiooni pildi ja reaalse objekti vahel.

Kui ta saab aastaseks, hakkab laps tegema hääli, millest saavad esimesed sõnad. See on hetk, mil tema ees avaneb lugemismaailm. Seejärel hakkavad täiskasvanud pakkuma lapsele kordamiseks fraase, ühendades need teatud pildiga, mis neid illustreerib. Nii pannakse alus suhtlusele ja tugevdatakse keelt.

VAATA VEEL:

Kuidas sisendada lapsesse lugemisarmastust >>>

Vead, mida vältida

  • Ärge kiirustage asjadega – austage oma lapse arengutempot, nii saab ta raamatutest õnneliku ja rahuldust pakkuva kogemuse, mida ta soovib korrata. Kui asju sundida, kasvab laps iga kord lugemise ees ebamugavalt ja väldib raamatuid siiani.

  • Lapsele lugemise ajal vältige tema beebisõnade kasutamist esemete ja loomade nimede jaoks. Näiteks koer raamatus on koer, mitte pow-pow. Samuti proovige mitte kasutada meelitavaid sünonüüme. Need aeglustavad lapse sõnavara rikastamist.

  • Ärge muutke lugemist näidendiks. Näidake lapsele, et neil kahel asjal on erinevus.

05.06.2017/Boryana Harlova

Loading...
Nouandja