Miks on hea süüa tomatit iga päev, eriti suvel

Tomat, see mitmekülgne köögivili, võib kergesti asendada vanasõna õuna, kuna selle eelised on paremad kui paljud teised supertoidud. Keskmise suurusega toores tomat sisaldab rohkem kui grammi kiudaineid vaid 22 kaloris koos kaaliumi, A-vitamiini ja antioksüdanti lükopeeni.

Ka tomatitel on kõrgeim veesisaldus (94 protsenti), nii et need niisutavad veelgi rohkem kui arbuus.

Tomatipasta sisaldab tegelikult rohkem kontsentreeritud toitaineid kui toores või konserveeritud, kuid värskete tomatite keetmine võib pakkuda sarnaseid eeliseid. Kui valite töödeldud tomatitooted, otsige tooteid, kus pole lisatud suhkrut ja soola.

Tomatite 8 eelist

1. See on sisemine päikesekaitsekreem

Tomatites leidub rohkesti karotenoidi lükopeeni, rasvlahustuvat pigmenti, mis annab punastele viljadele värvi. On leitud, et lükopeen kaitseb oksüdatiivse stressi, sealhulgas päikese ultraviolettkiirguse (UV) eest.

2. Võimalik, et vähendab teatud vähivormide riski

Inimesed, kes söövad rohkem tomateid, põevad uuringute kohaselt harvemini rinna-, eesnäärme- ja kopsuvähki, võib-olla seetõttu, et tomatites sisalduv lükopeen pärsib vähirakkude kasvu ja reguleerib immuunfunktsiooni.

Lükopeeni kaitsva kasu maksimeerimise võti on süüa tomateid koos tervislike rasvadega (oliiviõli, avokaado jne), et see imenduks organismis korralikult.

3. Tomat kaitseb meie silmi

Tomatid sisaldavad karotenoide luteiini ja zeaksantiini, mis on leitud, et need aitavad ära hoida vanusega seotud kollatähni degeneratsiooni ja katarakti. Tomatites leiduv A-vitamiin on veel üks silmade tervise jaoks oluline toitaine.

4. Loomulik niisutus

Tomatid sisaldavad umbes 94% vett, mis muudab need väga niisutavaks. Need sisaldavad ka kaaliumi (292 milligrammi (mg) ühe keskmise tomati kohta), elektrolüüti, mis toetab õiget hüdratatsiooni.

5. Rikas antioksüdantse C-vitamiini poolest

Üks tass tükeldatud tomateid annab umbes 27% päevasest soovitatavast C-vitamiini annusest, mis toetab immuunfunktsiooni ja kollageeni tootmist, vähendab põletikku ning aitab kaitsta vabade radikaalide kahjustuste ja vananemise eest.

6. Aitab soolestikku

Ajakirjas Biology 2022. aasta veebruaris avaldatud ülevaate kohaselt võib tomatirikas dieet säilitada soolestiku mikrobioomi tasakaalu, et tagada korralik seedimine ja terve immuunsüsteem.

7. Tomatis sisalduvad antioksüdandid on südamele head

2022. aasta märtsis ajakirjas Frontiers in Nutrition avaldatud uuringu kohaselt seostati rohket tomatite tarbimist väiksema südame-veresoonkonna haiguste ja südame isheemiatõvesse suremise riskiga. Samuti näitab eelmine uuring, et oliiviõliga tomatikaste näib alandavat kolesteroolitaset.

8. Aitab kaalust alla võtta

Üks keskmine tomat, mis sisaldab vaid umbes 20 kalorit ning kõrge kiudaine- ja veesisaldusega, aitab teil end täita ja säilitada tervislikku kehakaalu.

terviselood.gr

Loading...
Nouandja