Paleo- ja ketodieet: sarnasused, erinevused ja mida on kõige parem järgida

Paleo dieet ja ketogeenne dieet on ühed populaarsemad, kuid kumba on kõige parem järgida? Avastame koos nende kahe toitumismudeli kõik põhiomadused, sarnasused, kasu tervisele ja võimalikud riskid.

Esmapilgul mõlemad paleo dieet olgu see keto dieet Need tunduvad üsna sarnased: mõlemad lubavad kiiret ja lihtsat kaalukaotust ning hämmastavat kasu tervisele.

Lähemal vaatlusel ilmnevad aga olulised erinevused, millega pead võib-olla arvestama, enne kui otsustad, milline on sinu ja sinu elustiili jaoks parim.

Tegelikult, hoolimata paljudest sarnasustest, ei ole paleo- ja keto-dieedid toiteväärtuse, paindlikkuse ja võimalike kõrvalmõjude poolest võrreldavad.

(Loe ka: Vahemere dieet on 2022. aasta parim dieet)

Paleo dieet: mis see on

Dr Loren Cordain kasutas terminit “paleo dieet” esmakordselt 2002. aastal, et kirjeldada toitumisharjumusi, mis peegeldavad toiduvalmistamise harjumusi ja tavasid. kütid-korilased rahvad paleoliitikumi ajastust.

Sel põhjusel nimetatakse seda ka “kiviaja dieediks”, “koopainimese dieediks” või “ürgdieediks”.

Kuigi me ei tea palju sellest, mida meie esivanemad igapäevaselt sõid, oletatakse, et nende toitumine põhines suuresti tailihal, kalal, mereandidel, puuviljadel, juurviljadel, seemnetel ja pähklitel.

Toidud, nagu teraviljad, piimatooted ja rafineeritud õlid, võeti kasutusele palju hiljem ja seetõttu ei kuulu neid tavaliselt paleo dieeti.

aastal avaldatud uuringu kohaselt Teadus kogu keskkonnastkipub see toitumisharjumus sisaldama liiga vähe süsivesikuid (umbes 25% kogu energiatarbimisest) ja palju valku (umbes 30% kogu energiatarbimisest), kolesterooli ja happelisi polüküllastumata rasvu (umbes 15% kogu energiatarbimisest).

Keto dieet: mis see on

On näidatud, et ketodieet aitab krampe ennetada, mistõttu võeti see esmakordselt kasutusele epilepsia raviks 1920. aastatel.

Kuna krambihoogude all kannatavad inimesed reageerivad tavaliselt paasturežiimidele hästi, soovisid arstid leida viisi, kuidas jäljendada paastumise metaboolset toimet ilma patsiente toidust ilma jätmata.

Seda strateegiat kasutati edukalt peaaegu kaks aastakümmet kuni epilepsiavastaste ravimite kasutuselevõtuni.

Kui toitumisspetsialistid märkasid, et ketogeenne dieet võib anda kiireid tulemusi kaalukaotusmuutus kiiresti peavooluks.

Ketogeensed dieedid on väga kõrge rasvasisaldusega ja äärmiselt madalad süsivesikuidmis teeb need sarnaseks Atkinsi dieet. Erinevus seisneb selles, et viimane võimaldab neid järk-järgult uuesti kasutusele võtta, samas kui ketogeense dieedi puhul on süsivesikute tase alati väga madal.

Selle lähenemisviisi eesmärk on saavutada üks ketoosi seisundst metaboolne seisund, mille puhul keha hakkab glükoosi asemel rasvavarusid põletama.

Ketoosi iseloomustab madal insuliinitase ja kõrge ketoonide tase, mis on maksas toodetud rasvhapetest ühendid, mida lihased ja muud kuded kasutavad kütusena.

Toiteväärtuselt sisaldavad ketogeensed dieedid ligikaudu 75% rasva, ligikaudu 15-20% valku ja 10% süsivesikuid. Süsivesikute netokogus ühes toidus ei tohiks ületada 25 g.

Selle saavutamiseks toetuvad ketogeensed dieedid peamiselt lihast, kalast, munadest, pähklitest, seemnetest, õlidest ja rasvastest toitudest ning mõnedest köögiviljadest (nt vähese süsivesikute sisaldusega lehtköögiviljad, sibulad või tomatid). Puuviljad, teraviljad, kaunviljad ja juurviljad ei kuulu siia.

Paleo dieet ja keto dieet: sarnasused

Paleo ja keto dieedil on palju ühiseid põhimõtteid. Mõlemad rõhutavad täisväärtusliku toidu söömise tähtsust, vähendades samal ajal kõrgelt töödeldud toiduainete, eriti suures koguses lisatud suhkruid sisaldavate toitude tarbimist.

Olen nõus ka erinevate toidugruppide vältimisega. Näiteks mõlemad kõrvaldada teraviljad ja kaunviljad; põhjus? Paleodieedi puhul on see lihtsalt tõsiasi, et teravilja- ja kaunvilju meie esivanemate toidulaual ei olnud, samas kui ketodieedil on need kõrge süsivesikute sisalduse tõttu välistatud.

Nii paleo- kui ka ketodieet soodustavad rasvade, ideaaljuhul mono- ja polüküllastumata rasvhapete, rohket tarbimist sellistest allikatest nagu oliiviõli, avokaado, pähklid, seemned ja kala.

Samuti takistavad mõlemad tarbimist transrasvad ja kõrgelt töödeldud nende mõju tõttu südame-veresoonkonna tervisele.

Kasu

Paleo- ja keto-dieedil võib olla meie tervisele ja keha koostisele üsna võrreldav mõju.

aastal avaldatud uuring Toitained näitas, et ketogeenne dieet võib põhjustada kiiret kaalulangust ja aidata vähendada haigestumise riski 2. tüüpi diabeet, südame-veresoonkonna haigused ja mitut tüüpi vähk. Sellel võib olla kasulik mõju ka soolestiku tervisele ja söögiisu kontrollile.

Sarnaselt on paljud teised uuringud näidanud, et paleo dieet võib oluliselt vähendada kehakaalu ja vööümbermõõtu, parandades samal ajal vererõhku, lipiidide profiili ja süsteemset põletikku.

Lisaks on avaldatud muid esilekerkivaid tõendeid Psühhiaatriauuringud viitavad sellele, et mõlemal toitumisharjumusel võib olla positiivne mõju meie meeleolule ja vaimsele tervisele, kuigi nende leidude kinnitamiseks on vaja põhjalikumaid uuringuid.

Erinevused

Üks suuremaid erinevusi paleo ja keto dieedi vahel on see, et viimane muudab täielikult meie toitumisharjumusi, samas kui paleo dieeti peetakse pigem elustiiliks.

Paleo dieedi fännid propageerivad ka järgmisi tegevusi: kõrge intensiivsusega intervalltreening (HIIT), jooga, meditatsioon ja teadlikkus.

Lisaks on mõned olulised erinevused seoses toidukomponentidega. Kui keto piirab selgesõnaliselt süsivesikuid, siis paleo lubab neid seni, kuni need pärinevad terviklikud allikad.

Lisaks julgustab ketogenic sööma palju piimatooteid, nagu täispiim, või ja maitsestamata jogurt, samas kui paleo seda teeb. Lõpuks on keto dieedil lubatud sojatoitude, nagu tofu, tempeh ja sojaubade tarbimine, kuid paleost neid ei leia, kuna need kuuluvad kaunviljade kategooriasse.

Terviseriskid

Keto dieedi järgimisel võib olla teatud eeliseid, eriti teatud patoloogiate korral, kuid sellega kaasneb ka teatud risk. Aastate jooksul on selle ohutuse ja pikaajaliste mõjude kohta tõstatatud palju küsimusi.

Näiteks artikkel, mille on avaldanud Harvardi meditsiinikool viitab sellele, et kõrge rasvasisaldus võib aidata suurendada südamehaiguste tekke riski, maksaprobleemid ja neerukivid, eriti teatud geneetiliste eelsoodumustega inimestel. Lisaks võib madal kiudainesisaldus põhjustada seedeprobleeme.

Paljud on teatanud, et keto-dieet põhjustab ajutisi gripilaadseid sümptomeid, mis viivad nüüd populaarse termini “ketogripp” loomiseni.

Selle gripitaolise seisundi sümptomiteks võivad olla peavalu, väsimus, iiveldus, pearinglus, “aju udu”, seedetrakti häired, energia vähenemine, nõrkustunne ja südame löögisageduse muutused. Kui teil on madal vererõhk, ei pruugi see dieet olla hea valik.

Paleodieedi järgimine võib kaasa tuua ka teatud riskid, kuna see välistab paljud toidurühmad, põhjustades teatud sümptomeid mikroelementide puudusederiti kaltsiumi ja D-vitamiini, mis on luude tervise jaoks olulised.

Milline on parim

Nii paleo kui ka keto dieedil on plusse ja miinuseid. Kui te ei põe teatud kroonilisi haigusi, võib valik, mille vahel valida, sõltuda muudest teguritest, näiteks kuludest ja paindlikkus. Lisaks on ketodieedi puhul peaaegu hädavajalik, et spetsialist järgiks, kuna süsivesikute täielik kõrvaldamine mõjutab ainevahetust ja seda tuleks pidevalt jälgida. “Isetegemine” on absoluutselt keelatud. (Loe ka: ketogeenne dieet aitab küll kaalust alla võtta, kuid on ohtlik. Harvardi toitumisspetsialistide hoiatus)

Paleo dieet pakub rohkem toiduvalikuid, kuid võib olla ka üsna kulukas. Samal ajal on keto palju piiravam ja seda võib olla pikas perspektiivis raske säilitada.

Üldiselt võib paleo dieet olla veidi turvalisem, tervislikum ja paindlikum valik. Kuigi eelistame alati dieete, mis lisaks kaalu langetamisele õpetavad ka tervislikumalt toituma ilma olulisi makrotoitaineid täielikult välja jätmata.

Jälgi meid Telegramm | Instagram | Facebook | Tikk-takk | Youtube

Kas see võib teile huvi pakkuda:

Loading...
Nouandja